drewniany domek ogrodowy

Głównym czynnikiem wpływającym na praktyczność ogrodu jest jego funkcjonalność użytkowa. Powierzchnia powinna być zagospodarowana w taki sposób, aby teren całej posesji został efektywnie wykorzystany. Dlatego bardzo ważne jest uporządkowanie przestrzeni w ogrodzie. Może w tym pomóc zorganizowanie odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi i sprzętu ogrodowego. Na mniejszej przestrzeni najlepiej sprawdza się schowek narzędziowy. W przypadku nieco większych powierzchni, polecane są natomiast drewniane domki ogrodowe lub altany. Dostosowanie ich do rozmiarów działki pozwala na zmianę przestrzeni nie do poznania, a przy tym znaczne zwiększenie jej praktyczności.

Wygodne domki narzędziowe

Domki narzędziowe przypominają tradycyjne schowki i szafy. Można w nich porozmieszczać narzędzia, a także sprzęt ogrodowy. Do większych narzędziowców można też schować kosiarkę lub rower. Domki narzędziowe zabudowane są z każdej strony. Najlepiej prezentują się pod ścianą budynku lub pod ogrodzeniem. Powinny być to miejsca, które nie rzucają się w oczy. Jednocześnie warto, żeby narzędzia i sprzęt zawsze były pod ręką. Zazwyczaj schowki wyposażone są w podwójne drzwi, co znacznie ułatwia dostęp do ich zawartości. Drzwi mogą być zamykane na zasuwkę, z możliwością założenia kłódki. Tego rodzaju drewniane domki ogrodowe przydatne są na praktycznie każdej działce. Jeżeli narzędziowiec zostanie estetycznie wykonany, nie będzie szpecił otoczenia. Żeby zgrabnie wkomponował się w aranżację, warto pomalować go na dowolny kolor przy pomocy drewnochronu. Impregnację można wykonać samodzielnie lub zlecić ją producentowi. Pierwsze rozwiązanie polecane jest w przypadku, gdy planowane jest np. zabejcowanie domku w kolorze altany, ogrodzenia czy innych elementów architektury. Ceny tego typu schowków wahają się w granicy od jednego do kilku tysięcy złotych. Dużo zależy od rozmiaru domku, a także sposobu jego wykończenia.

Praktyczne, drewniane domki ogrodowe

Drewniane domki ogrodowe mogą być nie tylko składem sprzętu i narzędzi ogrodowych, ale także pełnić funkcję niedużej altany. Zazwyczaj posiadają one większą powierzchnię od narzędziowców i mają dach jedno lub dwuspadowy. Niektóre wyposażone są w wiatę na drewno, czyli drewutnię. Można ją wykorzystać jako schowek służący do przechowywania drewna, bądź też zagospodarować dodatkowe miejsce na sprzęt i narzędzia. Zadaszona część przydaje się jako mini wata na rzeczy, których nie trzeba trzymać w pomieszczeniu zamkniętym. Wnętrze ma szansę być bardzo przestronne oraz ustawne, nawet jeżeli wewnątrz zamontowane zostaną dodatkowe półki do ustawiania mniejszych przedmiotów. Do środka wstawić można również okienka doświetlające. Drewniane domki ogrodowe powinny być nie tylko pojemne, ale również szczelne i solidne. Odpowiednią izolację zapewnić może np. pokrycie dachu papą. Dla zwiększenia estetyki wykorzystywany jest również gont bitumiczny. Miły dla oka wygląd sprawia, że drewniane domki ogrodowe bardzo dobrze sprawdzają się jako mini-altany.

Altany ogrodowe

Altany należą do najciekawszych elementów małej architektury ogrodu. W zależności od potrzeb i wymagań, mogą one spełniać różne funkcje i przyjmować różne kształty. Altany wyposażone są w zadaszenie. Bywają osłonięte w całości lub w części ścianami, bądź też są całkowicie otwarte na przestrzeń dookoła. Budowane są z różnych materiałów. Największą popularnością i powszechnością cieszą się przede wszystkim drewniane altany ogrodowe. Do ich budowy wykorzystywane jest zazwyczaj drewno z gatunków drzew iglastych. Jest ono najtańsze i łatwo dostępne, ale również dość nietrwałe i miękkie. Dlatego podobnie jak drewniane domki ogrodowe, altany wymagają odpowiedniej impregnacji. Bardziej wytrzymałą alternatywą jest wykorzystanie materiałów metalowych. Altany z żelaza, stali i aluminium są odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Trwałym i praktycznym rozwiązaniem są też altany murowane, które także można wykorzystywać jako domki narzędziowe.

Call Now Button