Posiadanie własnego domku letniskowego to marzenie sporej liczby mieszkańców dużych aglomeracji, trudno się im dziwić… Kto z nas nie marzy o tym, aby mieć na własność miejsce, w którym odpocznie od codziennego zgiełku i hałasu miasta?

Najważniejsza sprawa — wybór działki

Jeżeli decyzja o posiadaniu domku letniskowego zapadła, przed nami najważniejszy wybór, a więc działka, która powinna się znajdować przede wszystkim z dala od aglomeracji i ruchliwych ulic. Najatrakcyjniejsze są oczywiście miejsca znajdujące się w sąsiedztwie lasów, jezior, nad morzem lub w górach, stąd najlepsze tereny to Warmia i Mazury, Pomorze oraz Podhale, gdzie działki są niestety również najdroższe. Ważną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, decydując się na zakup określonego terenu jest możliwość przyłączenia sieci wodociągowej oraz elektryczności — przed kupnem terenu upewnijmy się, czy nie będzie to generowało dodatkowych kosztów i problemów. Istotnym kryterium jest również czas dojazdu, najlepiej, gdyby nie przekraczał on dwóch godzin, to z pewnością spowoduje, że będziemy częściej i chętniej odwiedzać nasz domek.

Projekt domu — najważniejsze informacje

Drewniane domki letniskowe to wciąż najpopularniejszy wybór, jeżeli chodzi o tego typu budynki — przy wyborze projektu możemy korzystać z gotowych rozwiązań, co jest oczywiście tańszym rozwiązaniem, ale możemy również zlecić wykonanie nowego projektu, który będzie uwzględniał nasze specyficzne życzenia. Jeżeli chodzi o domek letniskowy stolarnia musi się tutaj wykazać niemałą kreatywnością, ponieważ konkurencja na rynku jest spora i potencjalni klienci mają w czym wybierać.

Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając projekt takiego domu, jest to przede wszystkim taras, na którym spędzać będziemy większość czasu, delektując się świeżym powietrzem, bliskością przyrody i ciszą. Taras powinien znajdować się w odpowiednim miejscu, w zależności od tego, czy lubimy słońce, czy raczej cień. Dobrym pomysłem może być też wykonanie tarasu z obu stron budynku, wtedy każdy będzie zadowolony. Szerokie drzwi wejściowe to kolejna sprawa, o której warto pomyśleć, jako że z pewnością często będziemy korzystać z grilla, odpowiedniej wielkości drzwi, ułatwią nam przenoszenie jedzenia.

W domkach letniskowych, w większości przypadków nie instaluje się ogrzewania centralnego, głównie ze względu na ograniczanie kosztów oraz fakt, że korzysta się z nich głównie w sezonie letnim, dobrym pomysłem jest więc zakup kominka, który przyda się w chłodne jesienne wieczory i pozwoli szybko nagrzać niewielkie powierzchnie, jak również zapewni przyjazny klimat sprzyjający wypoczynkowi.

Unikaj zbędnych kosztów!

Przy urządzaniu domku letniskowego należy pamiętać, że jego podstawową funkcją jest schronienie, kiedy akurat nie ma warunków do przebywania na zewnątrz, w związku z czym nie ma potrzeby kupowania nowoczesnych sprzętów do kuchni czy wanny z hydromasażem zamiast prysznica, o wiele lepszym pomysłem, jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami, będzie kupno np. basenu zewnętrznego, który z pewnością będzie świetną atrakcją, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Call Now Button